Design a site like this with WordPress.com
Для початку

Прийоми гри на гітарі

Флажолет

Флажолет – звук-обертон, що виробляється на струнних смичкових і щипкових інструментах і нагадує звучання флейти.

Натуральні флажолети на гітарі (на всіх ладах) грають дотиком пальця лівої руки, а штучні – затисненням струни на певному ладу і дотиком пальця правої руки під час гри. Найлегше натуральний флажолет грається на 12 ладу. Під час гри цього прийому потрібно враховувати кілька правил, щоб звук був не приглушеним, а дзвінким і тривалим:

  • Щоб вийшов флажолет, потрібно доторкнутися подушечкою пальця до струни під час гри, потім відпустити палець швидко, звук має вийти оригінальним і не схожим на ноту.
  • Палець на лівій руці зазвичай береться середній або безіменний.
  • Грати флажолет можна голосно і чітко на 12 ладу і 7 ладу. На 5 ладу, 9 ладу, 14 ладу та інших, тривалість звучання менша.
  • Коли грається флажолет палець ставиться не на середині ладу, а на краю з наступним ладом (над металевою перегородкою між ладами).
 
Флажолет
Флажолет на 12 ладу, безіменний палець торкається струни між 12 і 13 ладом

Флажолети граються на будь-якій із шести струн. Як окремий вид гри з використанням флажолетів на гітарі цей прийом використовувати не можна, тільки в рідкісних випадках:

  • Наприкінці п’єси можна поставити для того, щоб виділити закінчення за змістом.
  • Підкреслити особливості інструмента, на якому грається п’єса.
  • Флажолет имеет высоту звучания как и нота, поэтому играется в составе мелодии.

Гітару можна налаштувати за допомогою флажолетів. Для цього флажолет 7 ладу нижньої струни має звучати як 5 лад верхньої струни (виняток друга і третя струна – 5 лад на другій звучить як 4 лад на третій струні).

Баре

Баре – це прийом гри на гітарі, коли лівою рукою одним пальцем затискають 2 або більше струн на одному і тому самому ладу.

Баре
Баре на перших 3 струнах

Використовувати цей прийом потрібно в таких випадках:

  • Двома або більше пальцями зіграти акорд неможливо. Наприклад, дві струни поруч на першому ладу буде важко тримати двома пальцями.
  • У складі акорду, коли кількість нот на одному ладу для гри більша за три і тримати позицію акорду без барре вкрай важко.
  • Щоб полегшити і прискорити технічно гру в окремих частинах твору.

Коли грається цей прийом, вказівний палець, який тримає одночасно кілька струн, треба поставити ближче до закінчення ладу, між перегородкою ладу і серединою ладу. Ще щоб міцніше тримати струни і не було приглушеного звуку, вказівний палець треба ставити не рівно подушечкою до низу і струн, а трохи розвернути по можливості і ребром (твердою частиною пальця) якомога міцніше затиснути струни. Для того, щоб грати на гітарі позиціями в середині грифа можна використовувати спеціальний інструмент “каподастр”, що затискає на час гри від початку до кінця один із ладів. Наприклад, всесвітньо відомий твір “Hotel California” грається із застосуванням каподастра на 7 ладу.

Арпеджіо або як грати боєм на гітарі

Боєм (арпеджіо) можна грати за допомогою медіатора або пальцями правої руки. У музиці є твори, які граються за нотами зі вставками арпеджіо. Є акорди пісень, які цілком граються боєм. І те й інше за своєю суттю загальна назва прийому, коли одним рухом руки граються кілька струн.

Для гітариста-початківця користуватися цим прийомом потрібно з обережністю. У всіх без винятку виходить зайвий наголос на струни, фізичний вплив пальцями правої руки, після якого струни розлаштовуються. Згодом з’являється точність з найменшими зусиллями отримувати найбільш дзвінкі ноти.

На нотному стані арпеджіо позначається “змійкою” або хвилястою лінією перед акордом. Є ще 2 варіанти – стрілка вгору та стрілка вниз. Стрілка вгору означає, що арпеджіо треба зіграти від 6 струни до 1 струни, тобто зверху вниз. Стрілка донизу показує, що потрібно грати починаючи з 1 струни до 6 струни, тобто від низу до верху. Обидва ці способи можна зіграти великим пальцем. Якщо на нотному стані поруч з арпеджіо пишеться Rasqueado (Расгеадо), тоді потрібно грати не великим пальцем, а кожним пальцем по черзі, один за одним по кожній струні. Щоб зіграти расгеадо можна зробити опору великим пальцем на 6 струну (якщо вона не бере участі в акорді).

Расгеадо
Опора великим пальцем при грі расгеадо

Відмінність між медіатором і грою нігтями. Під час гри медіатором звук виходить більш дзвінкий і гучний, чіткий і однаковий. При грі пальцями можна використовувати більш заплутані комбінації бою і глушити звучання струн долонею. Універсального рішення немає для гри, тому потрібно грати завжди за ситуацією. Я б не починав завчати певні види бою, а закріпив той спосіб, який найбільш зручний. Згодом гра боєм доходить до автоматизму, потрібно лише на слух визначити, де і як грається твір.

Глісандо (ковзання)

На нотному стані цей прийом позначається прямою лінією, що йде від ноти до наступної після неї. Під час гри потрібно враховувати, яким пальцем робиться ковзання. Найчастіше глісандо виконується середнім пальцем лівої руки, іноді вказівним. Іноді змінивши палець виходить набагато легше зіграти. Часто виходить у тих місцях, де його не повинно бути, через випадковість або за бажанням гітариста, що не є помилкою.

Стаккато і фермата

Стакато – прийом гри, коли ноті не дають дозвучати і спеціально обривають її звучання

Послідовність гри стакато – різко, але не сильно, зіграти струну і, щоб вона звучала недовго, заглушити її пальцем правої руки, або відпустити затиснутий лад лівою рукою. На нотному стані позначається крапкою, що розміщується над (під) нотою. У танго стакато використовується дуже часто, додаючи до творів ритмічності. Протилежним знаком для стакато буде

Фермата – пауза у п’єсі, коли нота має дозвучати.

На нотному стані позначається крапкою і дужкою, що розміщується над (під) нотою. Можна побачити в романсах, які граються вільно, з паузами, різними затримками та прискоренням гри.

Вібрато

Вібрато (підтяжки) – розгойдування пальцем лівої руки струни вгору/вниз або вліво/вправо по ладу.

Прийом дуже часто використовується на електрогітарі, на акустичній гітарі не так виражений, можна грати за ситуацією, особливо якщо потрібно приховати повтор нот, або виділити ноту. У будь-якому місці зігравши вібрато, твір за своєю суттю не змінюється. На електрогітарі будь-яке вібрато має більш тривале і яскраве звучання, тому там це один з основних прийомів.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: